
От Кетрин Уесткот
BBC News Online
„Хизбула", което в превод означава „Партия на Аллах", се появява в Ливан в началото на 80-те години на ХХ в. и се превръща в главното радикално ислямистко движение в региона.
Партията има за цел да изгони израелските войски от Ливан. През май 2000 г. „Хизбула" постига една от основните си цели, отчасти поради успехите на военното си крило, а именно израелската армия да се изтегли след 20-годишна окупация от Южен Ливан.
Днес „Хизбула" е пример и вдъхновение за палестинските фракции, воюващи да освободят окупираните територии.
Палестински демонстранти
„Хизбула" е прегърнала каузата за Освобождение на Палестина. Те публично заявяват, че са готови да открият втори фронт срещу Израел в подкрепа на интифадата (палестински революционни действия, целящи да сложат край на израелската окупация на палестински територии.)
„Хизбула" е основана от група духовници през 1982 г. след израелската инвазия в Ливан. В началото идеята е била да се окаже съпротива срещу израелската окупация.
Вдъхновена от успеха на иранската революция, партията започва да мечтае да превърне Ливан от страна с различни вероизповедания в ислямска държава по ирански образец. Макар тази идея впоследствие да е изоставена, партията е добре структурирана политическа организация, представена в парламента.
Терор
Политическата риторика на „Хизбула" се изразява главно в призиви за унищожаване на държавата Израел. Според нея цялата територия на Палестинската автономия е окупирана, а а Израел няма право на съществуване.
Духовният глава на „Хизбула" Шейх Фадлала е близък с Иран
Дълго време „Хизбула" е подкрепяна от Иран, откъдето я снабдяват с оръжие и пари.

В началото на създаването си „Хизбула" подържа контакт с контингент на Иранската революционна гвардия от около 2000 гвардейци, разположен в долината Бекаа в Ливан, изпратен през 1982 г., за да подкрепи съпротивата срещу Израел.
С увеличаването на нападенията на „Хизбула" срещу цели в южен Ливан, се засилва и иранската военна помощ.
Движението възприема и тактиката за отвличане на западни заложници, действайки чрез многобройни специализирани бойни групи като Организацията за революционна справедливост и Организацията на потиснатите в света.
В продължение на много години „Хизбула" е синоним на терор, самоубийствени атентати и отвличания. През 1983 г. при самоубийствено нападение на бойци, присъединили се към „Хизбула", в Бейрут загиват 241 американски морски пехотинци.
Ревностно фанатични и изискващи пълно посвещение
Партията действа под закрилата на съседна Сирия - с гражданските размирици да не се превърнат в карта в ръцете на Дамаск, изиграна в сирийската конфронтация с Израел срещу окупацията на Голанските възвишения.
За две десетилетия „Хизбула" се развива и към момента разполага с хиляди обучени бойци, с представители в парламента, както и с динамична социална програма, подпомогнала хиляди ливанци, сред които много шиити.
Бойците на „Хизбула"
„Хизбула" доказа, че има застрашителна военна сила.
Те са фанатично ревностни, изискващи всичко от своите членове и посветени на това да установят Исляма като начин на живот.
В началото водачите на „Хизбула" налагат стриктни правила за ислямско поведение в градовете и селата в южната част на страната - стъпка, която обаче не се одобрява масово от гражданите в района. Партията предупреждава, че нейните ислямски възгледи не бива да се възприемат от ливанците като намерение за налагане на ислямско общество.
Но независимо от примерите на насилие в ранните етапи на партията, „Хизбула" подчертава, че тази визия за ислямизация не бива да се тълкува като намерение да се натрапи ислямско общество в Ливан.
Политически ходове
През последните години „Хизбула" си спечели значителни симпатии и подкрепа от страна на Ливан.
Успешните терористични удари върху прехвалената израелска армия й осигуриха подкрепа и голям респект от други религиозни общности.
„Хизбула" фигурира в списъка на САЩ на терористичните организации, а през март 2005г. Европейският парламент също обявява организацията за терористична. Правителството в Бейрут обаче смята „Хизбула" за национално съпротивително движение.
Партията е популярна сред шиитите, които съставляват близо 40% от 3-милионното население на Ливан. На изборите през 1992г. спечелват 8 места в парламента, а през 2005 г., заедно с шиитското политическо движение „Амал", „Хизбула" спечелва общо 35 депутатски места в парламента.
Организацията обаче не се приема еднакво радушно от различните общности в Ливан. Християните например я обвиняват в опити за дестабилизиране на страната.
МОЯ КОМЕНТАР: Някой беше казал: "Искаш ли да разбереш истината за нещо, разбери неговото начало..."
Ако тази максима е вярна (а тя е, в повечето случаи), то това не говори много добри неща за Хезбола. Партията на Бог? Кой Бог? Бога на терористични акции, самоубийци, които се взривяват по автобусни спирки и кафенета?
"Съпротива"? Много удобна дума за една 100% терористична организация. Много в стила на албанската Армия за Освобождение, която сега има места в парламента в Макендония. Въпреки, че всички знаят какви са корените на тези "депутати".
Кога някой е чул за Израелци, които се самовзривяват в кафенета в Сирия или Ливан?
Понеже аз не съм.