
В същото време Сирия активно разполага ракети „земя-земя“ на териториите си и се превъоръжава. Военните отбелязват, че сирийската и иранската стратегическа доктрина се базира на факта, че не си струва да започват регулярна война с Израел поради явното превъзходство на израелската армия по суша и във въздух. Поради това най-ефективен би бил ракетният обстрел срещу израелския тил, както това се случи по времето на Втората ливанска война през 2006 година. За да наруши съюза между Техеран и Дамаск, Израел ще трябва да върне на сирийците Голанските височини, а така също да убеди САЩ да прекратят бойкота срещу президента Башар Асад.
По отношение на палестинците, представителите на израелските служби за сигурност отбелязват, че популярността на Хамас е спаднала и расте поддръжката на Фатах, но тези промени засега не играят съществена роля. Израелските военни специалисти са наясно, че в последно време около 150 бойци на Хамас провеждат военно обучение в тренировъчни лагери в Сирия и Иран, след което ще се завърнат в ивицата Газа. Израелските спецслужби подчертават, че международната терористична организация „Ал Кайда“ също се стреми да се внедри в ивицата Газа. Шефът на израелската служба за сигурност Ювал Дискин счита, че шансовете за начало на трета интифада са ниски. Заедно с това ескалацията на насилието и убитите палестинци в ивицата Газа или археологическите разкопки в Храмовата гора в Ерусалим, които да заплашват целостта на мюсюлманските светини, могат да провокират масови безредици.
Умерените арабски страни от Близкия изток като Египет, Йордания, Саудитска Арабия не заплашват израелската сигурност и са укрепили позициите си в борбата срещу ислямския екстремизъм.