16 декември 2006

Евреи, християни и камъкът за препъване

От Дж. Лий Грейди
Редактор на списание „Харизма”


Ракетите на Хизбула обсипват северен Израел, иранският президент се посвещава на каузата да изтрие Израел от картата, а израелското правителство с изненада разбира, че евангелските християни в САЩ са техните най-добри приятели. Ние изразяваме солидарност с народа на Израел както никога досега.

И това е добро, тъй като християните преди са таяли антисемитизъм. За радост ние променяме своя манталитет, народът ни взима страната на демокрацията и застава срещу тероризма.

„И все пак нашият предпазлив подход към Израел е създал една неловка теологична дилема. Макар че поради Библията се чувстваме задължени да защитаваме евреите от етническа омраза (както и би трябвало), също така имаме мандата да споделим Евангелието с евреи и с езичници. В крайна сметка самият апостол Павел, най-прочутият евреин, който някога се е обръщал към християнство, ни казва, че посланието на Христос беше пратено „първо на евреи” (Римляни 1:16, от New American Standard Bible)”.

За да усложнят нещата, някои евреи смятат, че евангелизмът е форма на антисемитизъм – като че ли обръщането на един човек към вяра в Христос го лишава от неговия еврейски произход. И заради това някои християни, въвлечени в произраелска активност, напълно са спрели да споделят Евангелието с евреи. Някои дори са оформили странни доктрини, според които на евреите, поради Божиите обещания към тях в Стария Завет, са „отпуснати” специални места за небето и не се нуждаят от Исус да ги спаси от греховете им.

Знам, че си търся белята като казвам това, но хайде да помислим логично. Вярваме ли в Библията или не? Щом християните от Деяния, повечето от които бяха евреи, обърнали се към Христос, енергично споделяха Исус в Израел и извън него, защо пък ние да се откажем от тази задача?

Благодарен съм, че Сюзан Пърлман и другите ми приятели от служението Евреи за Исус (ЕЗИ) в Сан Франциско не са се отказали. През юли 150 служители на ЕЗИ и доброволци излязоха в градската зона на Ню Йорк, включваща Лонг Айланд и северен Ню Джърси. Те разпространиха 1,8 милиона евангелски брошури по улиците, изпратиха 450 000 брошури по пощата и излъчиха филм за Исус на 80 000 ортодоксални евреи, говорещи идиш.

ЕЗИ бяха щастливи да обявят, че 241 евреи са се молили да приемат Христос за свой Спасител по време на кампанията им „Ето, вижте своя Бог”. Освен това 13 телевизионни канала излъчваха репортажи за ЕЗИ и всеки по-голям вестник писа статии за тях, включително и еврейската преса.

Разбира се, критиките заваляха. ЕЗИ са свикнали да ги очакват всеки път, когато споделят вярата си с еврейската общност. Но един служител на ЕЗИ отвърна: „Ако те знаеха това, което ние знаем за Исус, те биха ни подкрепили в прокламирането на Евангелието.”

Бог не е шизофреник. Той ни призовава не само да обичаме държавата Израел, но и да прокламираме посланието на Исус на евреите. Едната отговорност не отменя другата.

И докато говорим за противоречията и Израел, нека още малко да се подложа на критики като кажа, че Бог също така очаква от нас да се грижим за арабските си съседи и да споделяме Христос и с тях. Арабските християни на места като Витлеем, Бейрут и Багдад са често позабравени сред насилието в Близкия Изток. Те, може би по-добре от всеки друг знаят, че Исус е единствената надежда за примирение в този разкъсван от войни регион.

За нашите братя араби-християни е доста обезкуражително да гледат как ние поддържаме военните действия на Израел и същевременно не споделяме посланието за Христос с евреи. Пред тях изглеждаме сякаш вярваме повече на оръжия и бомби, отколкото на силата на Евангелието.

Как реагираме на тази сложна криза? Ние трябва да защитаваме правото на Израел за съществуване и да подкрепяме всяко усилие за спиране на тероризма, независимо дали е породен от Хизбула, Ал Кайда или Иранското правителство. Трябва да се молим за мира на Йерусалим, което също така значи и за 1,3 милиона араби, живеещи на израелска територия.

И най-вече трябва да се съгласим с молитвата на ап. Павел: „Така че целият Израел да бъде спасен” (Римл. 11:26). Всяко произраелско начинание няма да е наистина библейско, ако правим компромиси със служението си да споделяме любовта на Христос с първите, който Той дойде да спаси.

Превод: Мила Турлакова

Допълнение от Георги Бакалов

"Макар тази статия да не е пряко свързана с Близкия Изток и напрежението там, аз мисля, че е доста добра и провокира към размисъл. Какво мислите вие? Можете да напишете своя коментар, следвайки бутона по-долу."

2 коментара:

jordanka каза...

Преди 2000 години евреите (същите, които статията назовава като "Евреите от Деяния") са стояли и са се чудели как аджеба ще приемат Исус езичниците. 2000 години по-късно езичниците стоят и се чудят как аджеба ще приемат Исус евреите.

Историята в Близкия Изток е далеч по-сложна от борба за територия и антисемитизъм. В Тората на ислямистите пише евреите и християните да се колят. А светският толеранс към религиозния екстремизъм е ужасяващ. В изключително сложната ситуация евреите застават сами без надеждата на Месията си Исус Христос, заради когото всъщност са гонени (индиректно). Факт е, че християните защитават евреите и се молят за тяхното обръщане и познаване на Исус, както и мирът на народа им. Така че Израел не е сам в несгодите си.

George P. Bakalov каза...

Йорданка, интересен коментар.

Ето и моя: конфликта в Близкия Изток е ИЗЦЯЛО свързан с омразата на дадени радикални ислямисти към Израел, което е антисемитиъзъм. Хамас и Хезбула например НЕ ПРИЗНАВАТ ПРАВОТО НА ИЗРАЕЛ ДОРИ ДА СЪЩЕСТВУВАТ!!

Вземи минута или две и помисли за това горното. Не да имаш спор с някой, а да отричаш правото му да същестува! Това БЕШЕ проблема по времето на Адолф Хитлер и това Е проблема днес с радикалните ислямофашисти като Иранския Ахамдинаджат и Хамас.

Дали евреите ще приемат Исус за техен Господ, това е всъщност отделен, по скоро теоложки въпрос. Дали имат правото да съществуват е въпрос на изконно човешко право дадено както на тях, така и на арабите, така и на всеки човек по земята.

А Израел няма да е сам в "несгодите си", както казваш ти, ако информираме възможно най-много хора за фактите и така дадем шанс на хора да ги подкрепят.

Винаги си добре дошла за коментар в блога!